mar 29 2010

Profile Image of admin

Jak wygląda męski strój góralski??

Napisał: 21:40 w Zakopane

Niestety będąc w Zakopanem coraz rzadziej możemy spotkać się z góralami przechadzającymi się ulicami w tradycyjnym stroju góralskim. Zwykle są one noszone podczas świąt.

Strój męski to płócienna koszula, cucha i portki zrobione z grubego wełnianego sukna samodziałowego, które utkane jest z białej wełny, ponadto kapelusz, kierpce i pas. Krój cuchy jest bardzo prosty- ma trochę kształt kimona. Zewnętrzny jej brzeg oraz rękawy, kołnierz i kieszonka są obszyte ciemnozielonym materiałem. Cuchę zapina się na guziki albo haftki i związuje się kolorowymi wstęgami w piersiach. Portki zaś uszyte są z białego samodziału i noszone są na rzemiennym pasku. Muszą być obcisłe i ozdobione lampasem na zewnątrz. Przy kieszonkach w portkach przyszywa się tzw. ?raki?, a na dole przy nogawce (rozcięciu) znajduje się pompon z kolorowej wełny (?kistka?).

Ubiór góralski tworzy również serdak. Na początku były one bardzo bardzo skromne, lecz później były wzbogacone kolorystycznie i ozdobione na przodzie i plecach haftem (wzór kwiatowy).

Brak odpowedzi do tej pory

Trackback URI | Komentarze RSS

Zostaw odpowiedź